Dodir reči
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kajanje

5 posters

Ići dole

Kajanje Empty Kajanje

Počalji od Sanjammm Sub 25 Feb 2017, 13:25

Kajanje...

Živimo sa njim, koegzistiramo, taloži se, i, često mimo naše svesti, preraste u gotovo fizičku boljku koja ume da parališe i izazove emotivnu i psihičku stagnaciju. 
Naravno, prag izdržljivosti na kajanje varira od osobe do osobe, ali ono što je kod svakog kajanja isto je da postoji uvek i kod svih, nezavisno od količine.

Kajanja su “emotivna otelotvorenja postavljena kao direktna suprotnosti raciju, razgranata u dve kategorije – prva kategorija šalje svest o tome kako je dobro što određeni put u datoj situaciji nije odabran jer nije bio dobar, i svest o tome kako je odluka mudro donesena. Druga kategorija govori o tome kako je određeni alternativni postupak mogao biti mnogo gori. ”

Možda bi nam prijalo da verujemo da se zaista iz grešaka uči, a da je kajanje naša racionalna reakcija na našu emotivnu glupost.

Da li se kajete zbog nečega?

Šta je u stvari kajanje reakcija ili izbor?
Sanjammm
Sanjammm
...
...

Ženski Posts : 1931
Likes : 57
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Novi Sad

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Sanjalica Sub 25 Feb 2017, 21:51

Uvek ima nesto zasta se kajemo, nesto sto ne mozemo da ispravimo i za sta zalimo ceo zivot. To je proces odrastanja i ucenja u zivotu . Mislim da je reakcija ne snalazenje u datom trenutku zato se posle i kajemo. Da smo mogli biti jos boji ili uraditi na bolji nacin , sta god to.
Sanjalica
Sanjalica
...
...

Ženski Posts : 1595
Likes : 41
Join date : 10.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Hermosa Preciosa Sub 25 Feb 2017, 22:28

Kajem se za sva jutra bez osmeha, za sve noci bez snova, za sve neispisane strane dnevnika I udaljene zvezde, kajem se Smile
Hermosa Preciosa
Hermosa Preciosa
...
...

Ženski Posts : 2906
Likes : 83
Join date : 21.02.2017
Age : 41
Location : Sa tobom...

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Gost Ned 26 Feb 2017, 10:16

Uvek se u zivotu kajemo....
Zbog neceg sto nismo uradili
Ili zbog neceg sto smo uradili....
Zivot je jedan i treba pametno iskoristiti svaku sansu.
Kajem se sto nisam vise mislila na sebe i svoje radosti, za propustene zagrljaje, poljupce, putovanja....ih spisak bi bio mnogo dugacak....

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od sebastjan Sub 18 Mar 2017, 09:28

Jos davno sam procitao ovu temu, ali sam se nekako uzdrzavao da se oglasim po njoj. Ali sad hocu, jer mislim da se ovde mesaju dve stvari koje su sustinski razlicite. Kajati se zbog necega, i zaliti za necim. 

Kako god izgledalo to nama, kajanje je "privilegija" ili da kazem "dar" koji neko ima u sebi. Jer samo retki mogu da se kaju ...iskreno. U vecini slucajeva ...mi kazemo da se zbog neceg kajemo, ali zapravo zalimo za necim sto nismo uradili, ili za necim sto smo uradili, pa sad vidimo da nije ispalo onako kako smo zamislili. 
Zaliti za necim, je osecaj koji se javlja u nama kad smo razocarani necim ili mozda ljuti, jer su stvari koje smo radili, na neki nacin izmakle kontroli. Ali kad kazemo zalimo za necim, to moze da znaci da, ako nam se sledeci put bude ukazala prilika da to isto uradimo, uradicemo, ali na drugaciji nacin. 

Kajanje ...je osecaj koji nas menja iz korena. Kajanje je "shvatanje" posledica naseg postupka. Kajanje je proces koji se desava u nama i koji traje gotovo ceo zivot. Kad se neko iskreno pokaje zbog neceg, on ce se kajati ceo svoj zivot zbog toga. Govorim o iskrenom kajanju koje ide iz dubine duse. Kajanje je jedan od najjacih osecanja koje covek moze da oseti u sebi. Kajanje je nesto sto ce nass naterati da menjamo sebe, i koji ucvrscuje odluku u nama da to vise nikad ne ponovimo, ni pod kakvim uslovima. I ono sustinski menja nas zivot. 

Zaliti za necim ...nas ne menja. I cesto nas tera da to isto ponovimo, kako bi smo sledeci put osetili zadovoljstvo.
Kajanje nas tera i uci ..da to nesto ....nikad nikad vise ne ponovimo.

I to je sustinska razlika izmedju zaliti za necim i kajati se. Mada vecina to sve dovodi pod isto znacenje.
sebastjan
sebastjan
...
...

Muški Posts : 216
Likes : 21
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Fotelja

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od sebastjan Sub 18 Mar 2017, 09:51

Inace ...samo jos da dodam ovo. U Hriscanskoj religiji, kajanje ima jedno od mozda najvaznijih znacenja u prociscenju u produhovljenja neke osobe. Kajanje je jedna od Hriscanskih tajni kojim se vernik za uvek odrice svog prethodnog nacina razmisljanja i time brise svoje ranije pocinjene grehe i dobija nadu za novi - drugaciji zivot. 
Kajanje obavezno prethodi ispovedanju koji je samo posledica jake i hrabre odluke da najiskrenije zelis svoje grehe javno (pred svestenikom) da "ispljunes" iz sebe kao najvecu prljavstinu koja se nakupila u dusi nekim ranijim postupcima i kako ne bi vise opterecivali i otezavali necije prociscenje.

Kajanje je veoma snazan osecaj ...koji pokazuje neciju spremnost na prihvatanje posledica nasih ranijih dela i hrabru odluku suocavanja sa istinom.   
Iskreno kajanje je "privilegija" retkih ...retko jakih osoba koji mogu da osete jacinu iskrenog kajanja koje jedino moze u nama da proizvede snagu za spremnost za suocenje sa svim posledicama. 

Zato je kajanje privilegija ....jakih.
sebastjan
sebastjan
...
...

Muški Posts : 216
Likes : 21
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Fotelja

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Gost Sub 18 Mar 2017, 10:27

Kajanje i pokajanje su razlicite kategorije po meni . Ostati, zivjeti u kajanju nije dobro ,to je zivot u proslosti ...to je bilo ,proslo i treba otpustiti od sebe... inace covjek ce stalno i iznova dozivljavati istu pokoru tj . zivjeti u sagresenju.Zivot u kajanju je nemogucnost da zivis onako kako bog zapovijeda. Pokajanje ,iskreno, iz duse ,trazenje oprosta duboko u sebi ,pred svetinjom ,molitvom, iskreno, po ko zna koji put prizoves boga u pomoc cistom promislju i svesnoscu svoga grijeha ,  jeste privilegija hriscanina ....bog nam je na prvom mjestu dao slobodu ...pokajanje nam upravo to donosi ,oslobodenje ,pravo na izbor * da budemo dobri ljudi * ...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od sebastjan Sub 18 Mar 2017, 12:02

U jednom smislu si u pravu. Po crkvenoj terminologiji najcesce se koristi izraz pokajanje. Ali sustinske razlike po meni nema. Kajanje je proces ili da kazem stanje svesti u coveku koje nije vremenski ograniceno i koje se odvija ...i traje. Ko zna koliko dugo.
Pokajanje je sveti cin kojim neki ispovednik to obavlja u crkvi uz prisustvo svestenog lica koje je "ovlasteno" da zamoli boga za oprost grehova. 
Jer po jevandjelima Isus je rekao svojim apostolima ....ono sto vi razresite na zemlji, bice razreseno na nebu. 
Drugim recima ...svestena lica ..jedina imaju ovlastenje da oproste grehove na zemlji, a koja ce biti oprostena i na nebu. A to se jedino postize svetim cinom "pokajanja". A da bi se neko odlucio na pokajanje ....kao proces oprostenja greha ..mora iskreno da se kaje za svoje postupke. 

Ali kajanje ...o kojem sam ja govorio ...je stanje svesti u coveka koji ne moze sam sebi da oprosti neke postupke. I to nisam vezao za sveti cin pokajanju koji se obavlja u crkvi. Govorio sam o onim postupcima koji su izazvali zestoka osecanja grize savesti ...iskrenog kajanja ...i teskoce da se preko toga predje samo trazenjem oprosta od crkve. 
Govorio sam o unutrasnjem stanju duha ...bilo kog coveka u toj situaciji. Kada mozda i sam sebi kaze ...mozda ce mi bog oprostiti, ali ja sam sebi necu nikad.

I to je ono sto sustinski menja coveka i njegovo shvatanje. I to je ono sto te prati ceo zivot ...i ti ces se iskreno kajati ..ceo svoj zivot zbog toga, jer tako nesto neces nikad zaboraviti. I to nije zivot protivan pravilima od boga datih. To je stalno podsecanje na ono sto smo ucinili ...i stalno bdenje nad samim sobom da se slicno ili isto nikad vise ne ponovi.

To ne da nije protivno zivotu kako bog zapooveda, nego je zivot kakav svaki iskreni vernik treba da zivi. Posledice nekog tvog ranijeg postupka su nesto sto ce te uvek ..i dozivotno pratiti. I uvek ces se iznova kajati zbog toga. I to je proces kajanja ...koji traje ....mozda ceo zivot. Jer ono za sta se iskreno pokajes ...se ne moze zaboravlti ....nikad.
sebastjan
sebastjan
...
...

Muški Posts : 216
Likes : 21
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Fotelja

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Gost Sub 18 Mar 2017, 15:24

Mislim da htjeli smo reci slicno , terminologija mozda nam se poklapa ali shvatanje ociscenja od grijeha , u tome se potpuno slazem. Nije to nikada bilo , sagrijesila sam , ispovijedila se , dobila pokajanje od svestenog lica i sve je dobro .Sigurno je za svakog umnog covjeka proces , nesto sa cime zivi, sa jedinim zadatkom ne ponoviti nikada vise...Ali istinska ispovijest koja pobjeduje stid, cupa kao korov otrovni grijeh iz nase najvece dubine i svesnost nasih postupaka dovodi nas u stanje istinske radosti, meni je bar tako. Sam cojvjek se rijecju razresava od svojih greha i dobija blagoslov Gospoda,sto drugo moze da ucini. Jer On je blag i nezlopamtljiv! Takvi moramo biti i mi...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Malena40 Pon 17 Apr 2017, 21:01

Svaki put kada neko nešto pogreši, oseća se više ili manje neprijatno. Kada osoba uvidi da je njena greška izazvala neku veću negativnu posledicu – štetu – i oštetila nekog drugog, pojavljuje se osećanje krivice, koje se izražava kao kajanje. Kako ljudi često greše, dobro je razumeti krivicu i kajanje.
Malena40
Malena40
...
...

Ženski Posts : 1636
Likes : 149
Join date : 09.03.2017
Location : My dreams..

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od sebastjan Pon 17 Apr 2017, 22:01

Da ...bilo je pitanje gore, da li je kajanje reakcija ili izbor?

Po mom ubedjenju nije ni reakcija ni izbor. 
Kajanje je zapravo "stanje svesti" u kojem jasno i ono sto je najvaznije "iskreno" sagledavamo posledice nekog svog ranijeg postupka. To je stanje kada bez sakrivanja iza nekih izgovora kojima sebe pravdamo, gledamo istini u oci, kada smo spremni da priznamo svoje greske i da na kraju spremno prihvatimo posledice svojih gresaka. 

Iskreno kajanje je proces prociscenja sopstvene savesti.
sebastjan
sebastjan
...
...

Muški Posts : 216
Likes : 21
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Fotelja

Nazad na vrh Ići dole

Kajanje Empty Re: Kajanje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu