Dodir reči
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja

2 posters

Ići dole

Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja Empty Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja

Počalji od Sanjammm Sub 29 Okt 2016, 19:03

Hedonizam se definiše kao težnja za zadovoljstvom koje je samo po sebi svrha. To upućuje na zaključak da je hedonizam čisto uživanje, zadovoljenje svih čula, stanje duha i svesti u kojem vam prija sve što vas okružuje.

Kada se kaže da je "hedone" grčka reč za užitak, onda je tek načet vrhovni princip hedonizma. O kakvom užitku je reč? Da li je za njegovo postizanje neophodan novac? Koliko novca? Može li svako da bude hedonista ili tu privilegiju imaju samo pojedinci? Na pitanje da li je to povezano sa hranom, pićem, umetnošću, muzikom, provodom, bogatstvom ili različitim vrstama zadovoljstva, svaki čovek će vam drugačije odgovoriti. Neko je u stanju da svim čulima uživa u najjednostavnijim stvarima na svetu, kao što je, na primer, prelep prolećni dan, dok nekima ni sva blaga ovog sveta život ne bi učinila lepšim. U tome je i osnovna razlika između ljudi koji su hedonisti i onih koji to nikada neće biti, kažu psiholozi. 


ŠTA KAŽU FILOZOFI?
Neki filozofi užitak su smatrali vrhovnim dobrom i ciljem ljudskog postojanja. Prvi teoretičar hedonizma bio je Sokratov učenik, Aristip iz Kirene (utemeljitelj kirenske filozofske škole). On je smatrao da čoveku pripada samo sadašnjost, pa zato treba uživati od danas do sutra, kao da je svaki dan poslednji. Pojam uživanja dominantan je i u filozofiji Epikura, koji je smatrao da užitak čine stanja kakva su sloboda od straha, požuda, odsutnost bola, nepomućenost duha... Najveći protivnik hedonizma bio je Kant, koji je smatrao da se moral ne može povezati sa zadovoljstvom i uživanjem. Ali, moderne filozofije vratile su se pojmu hedonizma kao odlučujućem faktoru u harmoničnom razvoju svakog od nas. Zbog toga se hedonizam u modernoj literaturi često poistovećuje sa umećem življenja.


Sta vi mislite o hedonizmu i da li za sebe smatrate da ste hedonista?
Sanjammm
Sanjammm
...
...

Ženski Posts : 1931
Likes : 57
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Novi Sad

Nazad na vrh Ići dole

Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja Empty Re: Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja

Počalji od sebastjan Sub 29 Okt 2016, 21:09

Znači ovde je ključni problem šta mi lično smatramo da je hedonizam. Jer mnogo je definicija ili tumačenja.
I pošto imamo širi izbor definicija, ili stanja duha na raspolaganju, treba samo da izaberemo željeno tumačenje i da sebe poistovetimo sa tim osobinama, ili da kažem da sebe svrstamo u osobe koje su takve ili onakve.

Lično mislim ...da je jedna od velikih zabluda ljudskog uma baš ta, što sebe poistovećujemo sa nekim, ili da kažem sa bilo kojim od duhovnih stanja. Recimo:
Ja sam inženjer, ja sam policajac, ja sam biznismen, ja sam uspešan, ja sam ovakav, ja sam onakav. Ili sad da kažem ..ja sam hedonista. 
Ne ..ja nisam hedonista, bez obzira koje objašnjenje ono nosilo. 
Ja nisam ni uspešan, ja nisam ni ovakav ni onakav. Ja sam ..čisto ja. Bez ikakvog epiteta ili funkcije.
Možda će neko reći da ovo nema veze sa temom, ali ja tvrdim da ima. 
Kada kažemo ..ja sam uspešan poslovni čovek, ja sam odgovoran, ja sam naučnik, ja sam patriota, ja sam ovo ili ono, sebe poistovećujemo sa takvim epitetom ili funkcijom. I tada sebe uživljavamo u taj stav, ili takvo grupisanje. I držimo se toga da smo mi baš to što mislimo da jesmo. Sebe stvaramo i oblikujemo u onoj slici u koju smo svrstali sebe i na taj način posmatramo sebe kao takvog ili onakvog. 
Bilo koje, ili bilo kakvo odstupanje od takve projektovane slike o sebi, stvara kasnije u nama gubitak samopouzdanja, konfuziju, ili mobiliše u nama sve snage da po bilo koju cenu sebe povratimo u one okvire projektovane slike koje smo već ranije odredili i sebe kao takve doživeli. To je zapravo pumpanje vlastotog ega. 

Hedonizam u ovom konkretnom slučaju je samo jedan od mnogih epiteta kojim u životu ukrašavamo vlastito ja i sebe posmatramo kroz takve osobine. 
Naizgled ...sasvim beznačajna stvar. Šta je to tako bitno reći ja sam ovo ili ono, ili reći ja se bavim ovim ili onim. Niko to ne uzima za značajno. To je samo možda stvar jezičkog izražavanja. 
Ne ..naprotiv. To je suštinski bitno, jer je prvo zabluda uma, a drugo je jasno ogradjivanje od poistovećivanja sebe u nekom od navedenih epiteta. 
Ajd da kažem ....da, ja sam hedonista. Time sam sebe automatski poistovetio, ili da kažem da sam zarobio svoju ličnost u zadate okvire ponašanja. Svako odstupanje od tih okvira će nas zaboleti, jer ruši sliku o nama u nama. 
Ako kažem sebi ..ja sam vrlo uspešan poslovni čovek, advokat, inženjer ...svaka greška u poslovanju nas ne boli toliko zbog same greške, nego zbog narušavanja epiteta koje smo sabi dali. A to narušavanje epiteta JA SAM OVO ili ONO, upravo dovodi do gubitka ličnosti, samopouzdanja, izaziva nervozu u nama i grčevitu borbu da povratimo epitet uspešnog, ili dobrog, ili poštenog, poštovanog, uglednog ...ma bilo šta. 
Zato je jako bitno ne poistovetiti sebe, svoje ja, sa bilo kojim osobinama, jer ćemo kad tad osetiti udarac realnosti i istine. A taj udarac nekog košta života, kad više ne može da podnese da zapravo nije ono u šta je ubedio sebe da jeste. 
Gubitak reputacije uspešnog, ili uglednog, ili bilo kakvog da smo sebe označili, je zapravo razbijanje zablude. Ali razbijanje zablude je baš ono što najviše zaboli svakog. Nikom istina nije privlačna. Svi vole lepe i slatkorečive epitete neke iluzije. Mi volimo da smo ugledni, da uživamo reputaciju u očima drugih, da nas zovu pametnim, sposobnim, poslovnim, da smo ovakvi onakvi ...a mi tada sve više i više upadamo u zamku sopstvenog uma i ega. Gubitak toga je ono što se ne može podneti. I kad tad može da ima strašne posledice. Depresija, tuga, bezvoljnost ...ili bes, agresivnost ...spremnost na sve samo da ponovo povratimo idealizovanu sliku koju smo zamislili i sebe u nju smestili ...rečima ..JA SAM OVAKAV. 
Zato sam napomenuo da je reći ..JA SAM OVAKAV, ili ONAKAV najveća zabluda ljudskog uma koja može da u nekim slučajevima navede čoveka na strašne i opasne odluke i poteze.
sebastjan
sebastjan
...
...

Muški Posts : 216
Likes : 21
Join date : 10.10.2016
Age : 58
Location : Fotelja

Nazad na vrh Ići dole

Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja Empty Re: Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja

Počalji od Gost Pon 31 Okt 2016, 08:45

Za mene hedonista je covjek koji *zivi zivot punim plucima *,*ziveti kao da je svaki dan poslednji*.Ne dovodim ih u vezu sa uspjesnim poslovnim ljudima,bogatim ,ostvarenim po nekim drustvenim ljestvicama itd., Za mene je to Rom koji zivi u mojoj blizini,od njega bih rado ucila ..Ti ljudi imaju osmjeh na licu od rane zore,streme i idu samo ka onome sto ce ih ispuniti, zadovoljstvu... Cesto imam osjecaj da im je to i jedina misija na ovom svijetu...na njih gledam sa simpatijama,zagonetni su mi,ne shvatam na koji nacin njihove vijuge rade... nepoznanica.... i cesto ih dozivljavam kao ljude koji dolaze iz neke druge dimenzije ... Ono sto je prava istina vezano za pojam Hedonista je da ti ljudi nikada nijesu posumnjali u svoj izbor..u stil ,nacin zivota ...to ih cini posebnim...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja Empty Re: Hedonizam - umece zivljenja i uzivanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu