Dodir reči
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Paljenje kola na kablove

Ići dole

Paljenje kola na kablove Empty Paljenje kola na kablove

Počalji od Wishmaster Sre 12 Okt 2016, 22:46

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako se pale (startuju) kola uz pomoć kablova na pravilan način. Pročitajte i naše savete koje trebate znati.

Bez obzira na sve mere predostrožnosti, zimi su moguća iznenađenja u vezi sa akumulatorom. Ako baterija na niskim temperaturama naglo izgubi kapacitet, biće nemoguće upaliti motor pomoću ključa.

Naravno, tada je neophodna pomoć u vidu paljenja pomoću kablova prespojenih sa drugog vozila. Ako vam se slučajno dogodi ovakva neprijatnost, trebalo bi da se držite nekoliko osnovnih pravila kad je reč o startovanju motora pomoću kablova.

Specijalisti iz ove oblasti ističu da akumulator sa automobila koji daje struju i onoga koji je prima moraju da budu istog napona, koji kod većine putničkih vozila iznosi 12 V. Zatim, kablove morate da priključujete po tačno određenom redosledu. I treće, vozilo koje daje struju mora da se upali pre nego što se okrene ključ kod vozila koje prima struju, da bi se izbeglo pražnjenje akumulatora-donora.

Ne zaboravite: pre pokušaja paljenja menjač mora da bude u neutralnom stepenu prenosa da bi se sprečila nezgoda, a kvačilo treba da bude pritisnuto radi smanjenja opterećenja.

Kao prvo, pre spajanja kablova, kada motori kod oba vozila ne rade, treba pogasiti sve nepotrebne električne potrošače kao što su radio, grejanje stakala, sedišta ili ventilacija, da bi na raspolaganju bila sva dostupna snaga koja je potrebna motoru za paljenje.





Redosled povezivanja kablova

Evo kako pravilno da spojite kablove da bi eliminisali bilo kakvu mogućnost da dođe do oštećenja elektronike na vozilu, varničenja ili prskanja kiseline, a u ekstremnim slučajevima i eksplozije ili zapaljenja vozila:

1. Prvo treba povezati jedan kraj crvenog kabla na pozitivni terminal (+) ispražnjenog akumulatora.
2. Drugi kraj istog crvenog kabla onda priključite na pozitivni terminal baterije automobila čiji motor radi.
3. Sledeći korak je povezivanje štipaljke crnog kabla na negativni terminal akumulatora koji daje struju.
4. Na kraju, drugi kraj crnog kabla po pravilu treba povezati na neki od delova karoserije ili motora vozila čiji je akumulator ispražnjen. Ako je proizvođač vozila namenio posebno mesto za taj priključak, zakačite kabl na njega. Kod ovog koraka se ne preporučuje priključivanje kabla na minus pol akumulatora, da bi se izbeglo varničenje.


Kada spajate kablove na akumulatore, redosled je vrlo bitan, da bi se izbegla pojava varnica i posledice koje mogu da budu vrlo neprijatne.

Nakon što ste povezali kablove startujte motor vozila koje ima ispravan akumulator. Tek nakon što ovo uradite, može se preći na pokušaj paljenja vozila koje je ostalo bez struje, da bi se snaga vukla iz alternatora, a ne iz akumulatora vozila - donora.

Nakon što upalite vozilo, uključite velike potrošače električne energije kao što su ventilator grejanja i grejač stakla, jer dok su kablovi sa drugog vozila još priključeni, može da se javi previsok napon u instalaciji. On predstavlja rizik za elektronske komponente u vozilu.

Nakon toga uklonite kablove suprotnim redosledom od onog koji ste primenili kad ste ih priključivali.

Da se pri narednom pokušaju startovanja ne bi ponovila slična neprijatnost, akumulator treba dopuniti tako što ćete vozilom preći određeno rastojanje. Međutim, par kilometara gradske vožnje neće biti dovoljno da alternator dopuni bateriju, već treba voziti i van grada, ili akumulator dopuniti na specijalnom punjaču u servisu.

Inače, najčešći uzroci otkaza baterije su starost (nakon pet godina je kritično) ili prethodna pražnjenja.


Razlike kod start-stop sistema

Na ulicama je svakim danom sve više vozila koja imaju start-stop sistem. Kod njih je proces paljenja u situacijama kad ostanu bez struje u akumulatoru u principu isti, ali postoje i određene posebnosti o kojima treba voditi računa.

Start-stop vozila su opremljena upravljačkom jedinicom koja je spojena na negativni terminal baterije. Crni kabl zato treba da se priključi na tačno označeno mesto na bloku motora.

Za priključenje crvenog kabla obično postoji isturena tačka, koja je obeležena crvenom oznakom ili kapicom.


Upozorenja

Ne treba ostavljati metalne predmete na akumulatoru (ključ, šrafciger...), pošto mogu izazvati kratak spoj između elektroda na akumulatoru!

Treba paziti na polaritet, jer u sličaju pogrešnog spajanja, može doći do oštećenja akumulatora, alternatora i drugih električnih uređaja na vozilu!

Oba akumulatora moraju imati isti napon – 12V!

Akumulator davalac mora imati bar isti, ili veći, kapacitet (Ah) kao akumulator primalac!

Treba paziti da se kablovi (+) i (-) ne spoje!

Treba proveriti da li su kablovi u dobrom stanju, da negde nije oštećena izolacija!

Treba paziti da vozila ne dođu u kontakt dok su kablovi (+) povezani!


Saveti

Vodite računa da uvek imate dovoljno elektrolita u akumulatoru.

Prazan akumulator ne ostavljate na temperaturama ispod 0°C, jer može doći do fizičkog oštećenja akumulatora, pa će biti neophodna njegova zamena.

Kada se pokrene automobil (ne samo u zimskim uslovima), potrebno je voziti ga bar 10 - 15 minuta, da bi se akumulator napunio na prvobitni nivo! Iz toga proizilazi:

1. Da je za akumulator štetna gradska vožnja – kratke relacije, učestala startovanja motora.
2. Da nije dovoljno da ostavite automobil koji ste tek startovali da u praznom hodu (leru) radi par minuta da bi napunio akumulator.

Kada uspešno startujete automobil, ako je potrebno, montirajte lance i vozite oprezno.

Proverite akumulator pred put.

Problemi sa akumulatorom obično muče vozače zimi. Niske temperature, zgusnuto ulje u motoru, i velika količina vlage mogu veoma loše uticati na akumulator u Vašem automobilu.

Često previđamo da i leto nosi potencijalne probleme sa akumulatorom i sistemom njegovog punjenja.

Važno je zapamtiti da vreli dani mogu biti podjednako pogubni za akumulator i električni sistem auta, kao i hladni dani. Jednako je važno da povremeno proverite stanje akumulatora i električnog sistema, čak i kada je vreme toplo. Imajte na umu da Vas svaki deo koji ne održavate može izdati kada Vam je najpotrebniji. Akumulator Vam se može isprazniti na putu, po vrelom danu, kada Vam je automobil pun putnika i prtljaga.

Akumulator u Vašem automobilu se sastoji od rastvora sumporne kiseline i vode koji prekriva olovne ploče. Hemijska reakcija između raznih elemenata akumulatora generiše struju. Struja se prenosi preko elektroda na vrhu akumulatora, klema i kablova do potrošača. Akumulator je podeljen u 6 "ćelija" i zatvoren u plastično kućište.

Danas se sve više koristi moderniji tip akumulatora, koji umesto tečnosti koristi gel. Takvi akumulatori su hermetički zatvoreni i ne zahtevaju održavanje.

Akumulator je veoma jednostavan uređaj, iako je jedan od najvažnijih delova automobila. Ako se ne puni, ne prazni, ili ne funkcioniše kako je predviđeno, brzo će Vas ostaviti bespomoćnim na putu. Tokom leta, visoke temperature mogu dovesti do isparavanja vode iz akumulatora što dovodi do poremećaja koncentracije sumporne kiseline. Ako Vaš automobil koristi ovakav tip akumulatora, često proveravajte i po potrebi dopunite akumulator. Koristite destilovanu vodu.

U proseku, jedan od četiri automobila u toku godine dobije nov akumulator. Pre ili kasnije, svaki akumulator mora biti zamenjen. Ali, kada akumulator otkaže, to Vas može koštati više od same zamene. Možda ćete ostati negde na putu, moraćete da platite šlepovanje. U svakom slučaju, može doneti mnoge neprijatnosti.

Ništa Vas ne košta da proverite akumulator i sistem njegovog punjenja sledeći put kada odete na redovan servis. Vaš majstor može veoma brzo da priključi automobil na kompjuter i da proveri stanje akumulatora i električnog sistema i tako Vas na vreme upozori na predstojeće probleme.

Postoji nekoliko stvari koje možete da proverite i sami. Kada sledeći put otvorite haubu, proverite akumulator. Posebnu pažnju obratite na deo na kom se kleme kače na akumulator. Bilo kakvu prljavštinu, rđu, ili naslage treba očistiti, pošto oni mogu doprineti kvaru akumulatora, ili lošem spoju. Nekada je zaprljan spoj akumulatora i kleme dovoljan da automobil ne može da upali.

Zapamtite - nemojte čekati da Vaš automobil počne teško da pali, ili da pali lampicu upozorenja, pre nego što se posvetite ovom problemu. Ako čekate, može biti kasno. Kada kupujete nov akumulator, proverite dimenzije i amperažu akumulatora za Vaš automobil.
Wishmaster
Wishmaster
...
...

Muški Posts : 2218
Likes : 80
Join date : 09.10.2016
Age : 49
Location : Srbija

https://dodir-reci.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu