Dodir reči
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesa Selimovic

3 posters

Ići dole

Mesa Selimovic Empty Mesa Selimovic

Počalji od Sanjalica Pet 28 Okt 2016, 00:05

[You must be registered and logged in to see this image.]

Рођен је [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this link.]. године у [You must be registered and logged in to see this link.]. У родном граду завршио је основну школу и гимназију. Године [You must be registered and logged in to see this link.]. уписао се на студијску групу [You must be registered and logged in to see this link.] и југословенска књижевност [You must be registered and logged in to see this link.]. Дипломирао је [You must be registered and logged in to see this link.]. године, а од [You must be registered and logged in to see this link.]. до [You must be registered and logged in to see this link.]. године ради као професор Грађанске школе, а потом је [You must be registered and logged in to see this link.]. постављен за суплента у Реалној гимназији у Тузли.
Прве две године рата живео је у Тузли, где је био ухапшен због сарадње са [You must be registered and logged in to see this link.], а у мају [You must be registered and logged in to see this link.]. године прешао је на ослобођену територију. Тада је постао члан [You must be registered and logged in to see this link.] и члан [You must be registered and logged in to see this link.]-а за источну Босну, потом је био [You must be registered and logged in to see this link.]. Године [You must be registered and logged in to see this link.]. прешао је у [You must be registered and logged in to see this link.], где је обављао значајне политичке и културне функције. Од [You must be registered and logged in to see this link.]. године живео је у [You must be registered and logged in to see this link.] и радио као:

  • професор Више педагошке школе,

  • доцент Филозофског факултета,

  • уметнички директор „Босна-филма“,

  • директор драме Народног позоришта,

  • главни уредник ИП „Свјетлост“.


Године [You must be registered and logged in to see this link.]. је пензионисан и преселио се у Београд. Био је редовни члан [You must be registered and logged in to see this link.].
Sanjalica
Sanjalica
...
...

Ženski Posts : 1595
Likes : 41
Join date : 10.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Sanjalica Pet 28 Okt 2016, 00:08

Mehmed (Meša) Selimović ([You must be registered and logged in to see this link.], 26. aprila 1910. – [You must be registered and logged in to see this link.], 11. jula 1982.), bosansko-hercegovacki pisac muslimanske veroispovesti. U rodnom gradu završio je osnovnu školu i gimnaziju. [You must be registered and logged in to see this link.]. godine upisao se na studijsku grupu [You must be registered and logged in to see this link.] i jugoslovenska knjizevnost Filozofskog fakulteta u [You must be registered and logged in to see this link.]. Diplomirao je [You must be registered and logged in to see this link.]. godine, a od [You must be registered and logged in to see this link.]. do [You must be registered and logged in to see this link.]. godine radi kao profesor Građanske škole, a potom je ([You must be registered and logged in to see this link.]) postavljen za suplenta u Realnoj gimnaziji u Tuzli. Prve dvije godine rata zivi u Tuzli, gdje ga hapse zbog suradnje sa NOP-om, a u maju [You must be registered and logged in to see this link.]. godine prelazi na oslobođenu teritoriju, postaje član [You must be registered and logged in to see this link.] i član Agitprop-a za istočnu [You must be registered and logged in to see this link.], potom je politički komesar Tuzlanskog odreda, a [You must be registered and logged in to see this link.]. godine prelazi u Beograd i obavlja značajne političke i kulturne funkcije. Od [You must be registered and logged in to see this link.]. godine živi u [You must be registered and logged in to see this link.] i radi kao profesor Više pedagoške škole, docent Filozofskog fakulteta, umjetnički direktor "[You must be registered and logged in to see this link.]", direktor drame Narodnog pozorišta, glavni urednik IP "[You must be registered and logged in to see this link.]". [You must be registered and logged in to see this link.]. godine penzioniran je i seli u Beograd.
Biran je za predsjednika Saveza književnika Jugoslavije, bio je počasni doktor Sarajevskog univerziteta (1971), redovni član ANUBiH i SANU. Dobitnik je brojnih nagrada od kojih su najznačajnije NIN-ova nagrada ([You must be registered and logged in to see this link.]), GORANOVA nagrada (1967), Njegoševa nagrada (1967), potom Dvadesetsedmojulska SRBiH, nagrada AVNOJ-a, itd.
Umro je [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this link.]. godine u [You must be registered and logged in to see this link.].
Sanjalica
Sanjalica
...
...

Ženski Posts : 1595
Likes : 41
Join date : 10.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Sanjalica Pet 28 Okt 2016, 00:09

Sudbina me je postavila na ovu stazu, za drugu ne znam. I koračaću po njoj dok u meni ima snage. Treba tako, to je moj zadatak i moja životna svrha. Ne pitam da li je pravedna, moja je...Meša Selimović
Sanjalica
Sanjalica
...
...

Ženski Posts : 1595
Likes : 41
Join date : 10.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Sanjalica Pet 28 Okt 2016, 00:10

Meša Selimović – citati o prijateljstvu
Svakome ću priznati pravo da me prevari, osim prijatelju.
Prijateljstvo se ne bira, ono biva, ko zna zbog čega, kao ljubav.
Ne mogu birati ljude kakve želim, niti u njima samo ono što je dobro. Moram da primim ili odbijem ljude koje mi život šalje, i ono što je u njima, nerazdvojeno. I možda bih grdno pogriješio kad bih prihvatio samo svece, kad bi ih i bilo, jer su sigurno nepodnošljivo dosadni.
Uvijek sam smatrao da je prijatelj čovjek koji i sam želi oslonac, polutina koja traži dopunu, nesiguran u sebe, pomalo smoljav, nužno dosadan, mada drag, jer izanđa, kao žena.
Tako je bolje, bez slatkih riječi, bez praznog smiješka, bez varanja. Sve je lijepo dok ništa ne tražimo, a prijatelje je opasno iskušavati. Čovjek je vijeran samo sebi.
Neprijateljstvo obavezuje kao i prijateljstvo.
Sad sam shvatio: to je prijateljstvo, ljubav prema drugome. Sve drugo može da prevari to ne može. Sve drugo može da izmakne i ostavi nas puste, to ne može, jer zavisi od nas. Ne mogu da mu kažem: budi mi prijatelj. Ali mogu da kažem, biću ti prijatelj.
Sanjalica
Sanjalica
...
...

Ženski Posts : 1595
Likes : 41
Join date : 10.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Gost Ned 30 Okt 2016, 15:07

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Sanjalica Ned 30 Okt 2016, 21:49

"Sad sam shvatio: to je prijateljstvo, ljubav prema drugome. Sve drugo može da prevari, to ne može. Sve drugo može da izmakne i ostavi nas puste, to ne može, jer zavisi od nas.
Ne mogu da kažem: budi mi prijatelj. Ali mogu da kažem: biću ti prijatelj."


(Derviš i smrt)
Sanjalica
Sanjalica
...
...

Ženski Posts : 1595
Likes : 41
Join date : 10.10.2016

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Malena40 Sub 18 Mar 2017, 12:23

[You must be registered and logged in to see this image.]
Malena40
Malena40
...
...

Ženski Posts : 1636
Likes : 149
Join date : 09.03.2017
Location : My dreams..

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Hermosa Preciosa Ned 11 Jun 2017, 23:01

[You must be registered and logged in to see this image.]
Hermosa Preciosa
Hermosa Preciosa
...
...

Ženski Posts : 2906
Likes : 83
Join date : 21.02.2017
Age : 41
Location : Sa tobom...

Nazad na vrh Ići dole

Mesa Selimovic Empty Re: Mesa Selimovic

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu